Korzystając z dobrodziejstw portali społecznościowych wiele osób poszukuje pomocy dotyczącej budowania swojej pierwszej strony internetowej. Jak to wygląda w praktyce? Co jest czym? Czy ufać reklamom? Co to jest CMS? Czym jest domena? A dlaczego serwer jest taki drogi? Co to jest DNS? Czy SSL jest potrzebny? I wiele wiele wiele więcej… naprawdę wiele więcej.

Ale od początku… trochę teorii. Dziś zajmiemy się domeną…


Czym jest adres internetowy – domena?

Adres internetowy jest wykorzystywany do różnych usług, głównymi są Twoja strona internetowa i poczta elektroniczna. Najpierw pozwól, że wyprowadzę Cię z drobnego błędu który jest powtarzany na każdym kroku. Domeną nie jest cały adres mojastrona.pl tylko to co jest po Twojej nazwie – czyli w tym przypadku .pl. Na co dzień przyjęło się domeną nazywać cały adres internetowy. Ale koniec dygresji. Najważniejszą domeną w naszym kraju jest domena .pl – czyli domena najwyższego poziomu dla naszego kraju. Znamy również domeny niższego szczebla:


regionalne – waw.pl, malopolska.pl;

funkcjonalne – com.pl, info.pl, org.pl, sklep.pl.


Dzięki domenie internetowej możesz mieć swoją stronę internetową, blog, sklep i inne usługi w cyberprzestrzeni. Domena pozwala również za założenie nieorganicznej ilości adresów poczty elektronicznej np. biuro@mojastrona.pl, kontakt@mojastrona.pl, finanse@mojastrona.pl – które wyglądają bardziej profesjonalnie niż mojastrona@buziaczek.pl – mam rację?


Pamiętaj, że posiadając SWOJĄ domenę, zyskujesz niezależność, uwiarygadniasz swoją działalność i wg. NASK zwiększasz swoje zaufanie wśród swoich potencjalnych klientów. Wyszukiwarka Google, również docenia własne adresy internetowe, dzięki czemu łatwiej jest wypromować stronę która posiada swój własny adres.


Ale po co Ci strona skoro masz już „swoje konto” na portalu społecznościowym?

Nie bez przyczyny „swoje konto” umieściłem w tym przypadku w cudzysłowie, ponieważ jak mocniej zagłębisz się w regulamin różnych portali społecznościowych to zauważysz, że nie do końca jest takie Twoje, a administrator ma prawo do zawieszenia go lub usunięcia bez ostrzeżenia.


Posiadając własną adres internetowy to Ty decydujesz jakie informacje będą się pod nią znajdować. Nie zapomnij, że Twoja domena może wspierać Twoją aktywność na portalach społecznościowych.


Ostatnie pojęcie – subdomena.

Posłużmy się znanym już przykładem mojastrona.pl, który podawałem już wcześniej. Adres ten jest Twoim adresem internetowym, ale tak jak w przypadku poczty teleelektronicznej możesz tworzyć adresy pochodem w swoim adresie. Trochę brzmi to jak bełkot… ale zobacz jakie to proste.


Twój adres internetowy to mojastrona.pl,  a subdomeną będzie np. sklep.mojastrona.pl, albo promocje.mojastrona.pl.


Masz jakieś pytania odnośnie tego wpisu? Skontaktuj się ze mną.